Aseksualizm – czym jest i jakie są jego objawy?

Istnieje spore grono ekspertów, którzy twierdzą, iż aseksualizm może stanowić czwartą grupę orientacyjną. Innymi słowy jest to brak pociągu seksualnego bez względu na płeć. W ostatnich latach odnotowano na podstawie badań statystycznych zwiększoną tendencję aseksualizmu. W praktyce oznacza to, iż coraz więcej osób przyznaje się do wspomnianego braku pociągu seksualnego. Odczuwają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Czym jest aseksualizm i jakie objawy ze sobą niesie?

Czym jest aseksualizm?

Wbrew pozorom aseksualiści pomimo wspomnianego braku pociągu seksualnego nie rezygnują z owej czynności. Wracając do wspomnianych badań statystycznych – blisko 90% osób cierpiących na tytułową przypadłość przeżyła swój pierwszy raz, a spora część z nich uprawiała seks wielokrotnie. To właśnie owe próby stanowią bazę doświadczalną, aby aseksualiści mogli uświadomić sobie, iż seks jest dla nich czymś zbędnym. Podłożem aseksualizmu w większości przypadków są właśnie negatywne doświadczenia seksualne, a bardzo często przeżycia traumatyczne. W wielu przypadkach mogą to być także kwestie purytańskiego wychowania, osobiste decyzje oraz związki z przemocą seksualną. Warto podkreślić, że aseksualizm może być wyłącznie nabyty. Dopiero z biegiem lat zarówno kobieta, jak i mężczyzna aseksualny dostrzegają w sobie wstrzemięźliwość płciową. Dostrzeżenie to bardzo często jest efektem rozwoju świadomości płciowej i może wystąpić w różnym wieku.

Rodzaje aseksualizmu

Aseksualizm dzieli się na kilka rodzajów. Podział ten jest uwarunkowany relacjami emocjonalnymi oraz czysto seksualnymi. Do najważniejszych rodzajów aseksualizmu zaliczamy demiseksualizm oraz semiseksualizm tożsamy z poszczególnymi płciami, a także antydemiseksualizm. Jeśli chodzi o podłoże emocjonalne to należy wyróżnić romantyczność, aromantyczność oraz aseksualny fetyszyzm. Co ciekawe poszczególne rodzaje aseksualizmu mogą się ze sobą łączyć.

Objawy aseksualizmu

Warto wyraźnie podkreślić, iż aseksualizm nie jest schorzeniem. Wiele osób cechujących się tytułową dolegliwością podkreśla, że jest to ich przemyślany i w pełni świadomy wybór. Trudno zatem mówić w tym przypadku o objawach. Można natomiast mówić o cechach charakterystycznych występowania aseksualizmu. Zaliczamy do nich m.in. :
– brak występowania podniecenia
– brak występowania pożądania
– brak zainteresowania seksem
– brak chęci do całowania oraz innego rodzaju czułości
– brak pociągu płciowego zwanego pociągiem seksualnym
– brak potrzeby tzw. nagości płci przeciwnej, bądź tej samej

kobiety

Oczywiście nie oznacza to, że osoba aseksualna nie jest w stanie uprawiać seksu. W opinii eksperta – Tomasza Lolka tego typu osoby wyznaczają jasną granicę emocjonalną :

lozko

„Osoby zwane aseksualistami bardzo często ograniczają swe kontakty wyłącznie do więzi emocjonalnych, choć istnieje także szeroka grupa, która uprawia seks bez przyjemności wyłącznie z uwagi na potrzeby swego partnera. Warunki oraz poziomy współżycia w takim związku powinny być jasno zdefiniowane i określone. Aseksualizm to w dużej mierze odczucie wielopoziomowe. W tym przypadku możemy mówić o radykałach u których nawet drobne zbliżenie powoduje dyskomfort, ale są także tacy, co dopuszczają nagość, czy całowanie…”

Przy współpracy z https://www.allecco.pl/filter/category,189,seks-i-potencja.