Kwasica ketonowa — charakterystyka i objawy

Kwasica ketonowa to stan należący do kategorii groźnych powikłań związanych z cukrzycą. Powikłanie to może wystąpić w przypadku każdego typu cukrzycy, a pojawia się poprzez niedobory lub braki insuliny. Insulina jest substancją wspomagającą pobieranie przez komórki cukrów znajdujących się w krwi, jednakże intensywny niedobór insuliny w zaawansowanym stadium może spowodować, że cukier nie może zostać pobrany, a tym samym nadmiarowo gromadzi się on we krwi, przez co występują niedobory komórkowe. Komórki zaczynają pobierać energię z innego medium energetycznego — tłuszczy, przez co powstają tak zwane ciała ketonowe, które są ogromnym zagrożeniem dla cukrzyka ze względu na swój kwaśny odczyn. Właśnie dlatego schorzenie to nazywane jest kwasicą ketonową.

Przyczyny

            Do najważniejszych przyczyn kwasicy ketonowej należy przede wszystkim cukrzyca każdego typu, których zaburzenie to jest powikłaniem. Poza cukrzycą istotnymi czynnikami są również niski poziom insuliny w organizmie. Dodatkowymi przyczynami mogą być błędy w przeprowadzanej terapii, omijanie dawek, przerywanie stosowania insuliny, zakażenia bakteryjne, choroby sercowo-naczyniowe, zapalenie trzustki, choroba alkoholowa, zaburzenia odżywiania, późne zdiagnozowanie cukrzycy oraz stany zwiększonego zapotrzebowania na insulinę.  (https://www.apteka-rozana.eu/probiotyki.html)

Objawy

            Do bardzo charakterystycznych objawów kwasicy ketonowej należą wzmożone pragnienie, suchość w jamie ustnej, ogólne osłabienie, wielomocz, odwodnienie, zaburzenia metaboliczne, oddech kwasiczy, dynamiczne zmiany oddechowe, zapach acetonu z wnętrza ust, zapach alkoholu, zaburzenia świadomości, śpiączka, rumieniec kwasiczy, zaczerwienienia twarzy, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz intensywne bóle wewnątrz klatki piersiowej.

Rozpoznanie

            Rozpoznanie kwasicy ketonowej odbywa się z pomocą doświadczonego lekarza. Lekarz prowadzący stwierdza obecność charakterystycznych objawów klinicznych, analizuje badanie fizykalne oraz zaleca wykonanie specjalistycznych badań krwi w szpitalu. Do badań tych należą między innymi gazometria, badanie poziomu insuliny czy badanie moczu. Gazometria umożliwia wykrycie przez lekarza nieprawidłowości w równowadze kwasowo-zasadowej, natomiast szczegółowe badanie moczu pozwala na wykrycie obecności ciał ketonowych. Leczenie kwasicy ketonowej odbywa się tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych, ponieważ leczenie jest skomplikowanie i podlega odpowiedniemu nawodnieniu. W szpitalu zostaje również obniżona glikemia, a ciała ketonowe zostają sukcesywnie eliminowane. Dodatkowo bardzo szybko mogą zostać wykryte i zdiagnozowane choroby współistniejące.  Zobacz na stronie

Skutki

            Nieleczona kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci chorego, dlatego warto zdiagnozować chorobę już we wczesnym stadium jej rozwoju. Warto zainteresować się również tematem pierwszej pomocy w przypadku kwasicy ketonowej, aby mieć pewność, że członek rodziny, partner bądź przyjaciel przechodzący przez to zaburzenie był całkowicie bezpieczny.