Stres i depresja – choroby XXI wieku

Zdrowie to nie tylko nasze ciało, kości oraz to, co można zobaczyć gołym okiem lub przez rentgen. Oprócz zdrowia fizycznego bardzo ważne dla każdego człowieka jest również jego zdrowie psychiczne, które niestety coraz częściej u wielu osób szwankuje. Jakie są przyczyny depresji oraz problemów z psychiką? Jak im zapobiegać i jak sobie z nimi skutecznie radzić samemu?

stres-nerwica

Depresja – choroba XXI wieku

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób w Polsce jak i na całym świecie cierpi na depresję. I nie są to tylko osoby, których spotkały jakieś traumatyczne przeżycia, ale również ludzie, którzy po prostu nie dają sobie rady w życiu lub wydarzyło się w nim coś, na co nie do końca były one przygotowane we właściwy sposób. Długotrwały brak pracy, stres lub nieudane związki są najczęstszymi przyczynami spadku nastroju, który prowadzi do depresji.

Najważniejsze jest, aby osoba, która podejrzewa u siebie depresję, sama zaczęła szukać pomocy. Czasami może być to bardzo trudne gdyż w wielu przypadkach osoby borykające się z tą dolegliwością uważają ja za chwilowy spadek nastroju twierdząc, że samo przyszło to i samo przejdzie. Prawda w tym przypadku jest jednak zupełnie inna. Niestety zbyt często objawy ciągłego spadku nastroju się lekceważy, tymczasem depresja to choroba i to bardzo groźna, którą koniecznie powinno się leczyć. Leki bez recepty mogą być pomocne na krótką metę, znacznie skuteczniejsza będzie wsparcie specjalistyczne i odpowiednio przeprowadzona terapia psychologiczna. Wielu samobójstw można byłoby uniknąć, gdyby ktoś w odpowiedniej chwili poprosił o pomoc.

Zespół stresu pourazowego

Wiąże się również z depresją. Osoby, które przeżyły w swoim życiu coś strasznego, napad, gwałt, pobicie, czasem również tragiczną śmierć bliskiej osoby, często nie potrafią powrócić do normalnego życia. Pojawiają się pierwsze problemy w pracy i w życiu towarzyskim, a dana osoba coraz bardziej wycofuje się z życia i zamyka coraz bardziej w sobie. Zmienia się całkowicie jej zachowanie i bardzo często dotychczasowy sposób życia.

Jest to kolejny przypadek, który wymaga leczenia psychologicznego. Osoby z takim zaburzeniem często lądują w szpitalach psychiatrycznych, gdzie starają się dojść do siebie. W większości przypadków wystarczy jednak pomoc psychologa oraz odpowiednie wsparcie osób bliskich, nie jest to jednak na pewno coś, co można lekceważyć i o pomoc powinno się poprosić jak najszybciej.

Zaburzenia psychiczne i jak ich unikać

Dużo jest również przypadków zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica lub ciągły stres. Są to schorzenia, które również można leczyć, a najskuteczniejszą metodą ich zapobieganiu jest relaks. Wiele osób zapomina o tym, że organizm potrzebuje odpoczynku i wytchnienia fizycznego jak i psychicznego. Relaksu potrzebuje nie tylko ciało, ale również umysł. Tymczasem ciągły stres w pracy i w domu nie pozwala się odprężyć, zaburza sen i codzienne funkcjonowanie. Żyjąc w ciągłym stresie można nabawić się wielu innych chorób, dlatego trzeba robić wszystko, aby ten stres z życia wyeliminować. Czasem musi się to wiązać ze zmianą pracy lub zakończeniem związku, lecz są to działania konieczne dla zdrowia.