Czy warto korzystać z pieluch wielorazowych?

Pieluchy wielorazowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród młodych matek, jak i kobiet, które w przypadku poprzednich dzieci korzystały z jednorazowych pampersów. Czy rzeczywiście warto z nich korzystać?

Pieluchy wielorazowe – co to takiego?

Większość z nas przyzwyczaiła się do tego, że zużyta pielucha ląduje w koszu na odpady. Niemniej jednak ostatnimi czasy na rynku pojawiły się pieluchy wielorazowe, których – jak sama nazwa wskazuje – można używać wielokrotnie. Nie są one niczym nowym – tego rodzaju produkt był w powszechnym użyciu wiele lat temu, gdy na sklepowych półkach nie sposób było znaleźć jednorazówki. Niemniej jednak ówczesne pieluchy znacząco różniły się od tych, jakie mamy do dyspozycji obecnie. Co sprawia, że pieluchy wielorazowe cieszą się coraz większą popularnością? Przede wszystkim przyczyniają się one do poprawy warunków środowiska naturalnego. Jednorazowy pampers rozkłada się latami, podczas gdy pielucha wielorazowa właściwie nie zanieczyszcza środowiska. Ponadto wielu rodziców zauważyło znaczącą poprawę stanu zdrowia skóry dziecka po rozpoczęciu używania pieluch wielorazowych. Są one wykonane z przyjaznych dla naskórka materiałów, rzadziej powodując reakcje uczuleniowe. Oczywiście, pieluchy wielorazowe trzeba prać w odpowiedni sposób, lecz w większości przypadków nie stanowi to dużego problemu dla rodziców. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, niż ciągłe kupowanie pieluch jednorazowych.

Jak zacząć przygodę z pieluchami wielorazowymi?

Pieluchy wielorazowe można zakupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci – obecnie oferuje je coraz więcej punktów. Dostępne są one w różnych rozmiarach, co znacznie ułatwia dobór odpowiedniego rozwiązania dla swojego dziecka. Wbrew pozorom nie trzeba wiele, aby rozpocząć przygodę z tak zwanymi wielorazówkami – wystarczy zapoznać się z instrukcją ich użytkowania i przede wszystkim prania. W wielu miastach działają również wypożyczalnie pieluch wielorazowych, dzięki którym można przekonać się, czy to rozwiązanie rzeczywiście jest dla nas. Rezygnując z pieluch jednorazowych, musimy oczywiście zakupić kilka pieluch wielorazowych na zmianę. Dla kogo pieluchy wielorazowe będą najlepszym wyborem? W praktyce dla każdego – nie ma większego znaczenia, czy maluszek dopiero przyszedł na świat, czy też niedługo planujemy zakończyć jego przygodę z pieluszką. Niektórzy rodzice uważają, że pieluchy wielorazowe ułatwiają rozpoczęcie korzystania z nocnika, zastępując tym samym popularne majtki treningowe. Warto przekonać się o tym we własnym zakresie.