Dlaczego warto dbać o to, by błonnik był obecny w naszej diecie?

To jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej lekceważonych składników w naszej codziennej diecie. Wynika to prawdopodobnie z niskiego poziomu świadomości na temat jego dobroczynnych oddziaływań. Mowa o błonniku, który naprawdę jest naszym sprzymierzeńcem. I nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Gwarancją odpowiedniego metabolizmu i łatwiejszego uzyskania oraz utrzymania później swojej pożądanej wagi, jest przyjmowanie odpowiednich ilości błonnika.

Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Oto kilka odpowiedzi, które Cię przekonają.

Artykuł powstał przy konsultacji ze specjalistami. Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy dietetycznej – skontaktuj się z krakowskim Dieta-med.

Błonnik jest naturalnym energetykiem

W przeciwieństwie do napojów pełnych chemii, różnych tabletek i kombinowanych preparatów, błonnik daje zdrowy zastrzyk energii. Zdrowy, to znaczy taki, który nie obciąża naszego organizmu. Zadbanie o naturalny i regularny dopływ błonnika do naszego organizmu zapewnia, że skończą się problemy z uczuciem zmęczenia i brakiem motywacji do działania.

Zamiast tego, będziemy za to mieli mnóstwo siły do tego, co mamy do zrealizowania w swojej codzienności. Generalnie, warto podkreślić, że jest jeszcze mnóstwo innych zalet.

Regulacja trawienia – to kolejny atut

Przyjmowanie błonnika w sposób regularny sprawia, ze ulega przeorganizowaniu cała praca naszego układu trawiennego. W związku z tym, mamy do czynienia z sytuacją, w której nasze jelita pracują jeszcze czyściej i bardziej wydajnie. Dzięki temu, znikają wszelkie problemy związane z uczuciem ciężkości, a także problemy z wypróżnianiem oraz różnego rodzaju dolegliwościami gastrycznymi.

Warto nadmienić też, że dzięki błonnikowi mamy gwarancję uczucia sytości, bez konieczności wchłaniania dużych porcji pożywienia. Prosta konkluzja – błonnik sprzyja naszemu odchudzaniu, będąc bardzo zdrowym, nieinwazyjnym wsparciem w procesie utraty wagi.

Stabilizacja poziomu cholesterolu

Kolejny, długofalowy dobry skutek przyjmowania błonnika to fakt, że dba o Twoje serce. Regularne przyjmowanie błonnika i zachowanie odpowiedniego poziomu jego spożycia w codziennej diecie, gwarantuje stabilizację parametrów sercowych oraz likwidację problemów z cholesterolem. A jak wiadomo, gdy dbasz o odpowiedni poziom cholesterolu, ograniczasz ryzyko zapadalności na poważne choroby, takie jak nowotwory czy choroby serca.

Jedzenie w sposób racjonalny i zgodny z dbaniem o zdrowie, zapewnia świetne efekty, a błonnik jest pewnego rodzaju aktywatorem tego procesu.

Warto podkreślić także, że mamy do czynienia z innymi zaletami. Otóż, dzięki błonnikowi szybciej osiągasz uczucie sytości. Dzięki temu, zjadasz mniej. W naturalny sposób, co jest oczywiste, kontrolujesz dzięki temu masę swojego ciała i trzeba podkreślić, że jest to naprawdę efektywny proces.

Jak przyjmować błonnik?

Tu mamy w sumie dwa rozwiązania. Po pierwsze, sięgajmy na przykład po produkty pełnoziarniste oraz inne, które są bogate w ten składnik odżywczy. Po drugie natomiast, możemy dostarczać organizmowi błonnik wykorzystując różnego rodzaju suplementy i preparaty, które dostępne są na rynku. I tu mamy do wyboru sporo rozwiązań, na przykład gotowe mieszanki płynne czy tabletki. Ale dodatkowo można wybrać formę proszkową, którą rozrabia się z wodą lub innymi produktami. Sporą korzyścią jest fakt, iż na opakowaniu produktu znajdziemy informację o zawartości błonnika zgodnie z wymaganymi od producentów suplementów regulacjami.

Efekty stosowania błonnika można zauważyć już po nawet 2 tygodniach, przy odpowiednim dobraniu diety oraz zachowaniu korzystnych nawyków , jeśli chodzi o posiłki oraz rozumiane generalnie, dbanie o zdrowie. To naprawdę jeden z najprostszych kroków, by zapewnić sobie zdrowe uczucie sytości, a jednocześnie zadbać o to, by trzymać dobrą formę oraz świetną sylwetkę.