Bardzo często z powodu braku pomysłu na nasze drugie śniadanie sięgamy po gotowe produkty. Najczęściej są to słodycze czyli różnego typu batony, wafelki czy rogale z nadzieniem, które nie są pożywną alternatywą i nie dostarczą naszemu organizmowi niezbędnych składników potrzebnych do przetrwania dalszej części dnia. Przyrządzenie drugiego śniadania wcale nie musi trwać długo. Przedstawiamy szybkie i zdrowe przepisy na drugie śniadanie do szkoły lub pracy.
Klasyka kanapkowa
Kanapki są najpopularniejszą opcją wybieraną przez nas na drugie śniadanie. Zazwyczaj z pośpiechu lub braku pomysłu smarujemy je masłem, obkładamy wędliną lub serem i gotowe. Nasze kanapki wcale nie muszą być nudne i zwyczajne. Proponujemy wybór pieczywa pełnoziarnistego, razowego, lub grahama, może to być też oczywiście bułka. Kanapki są świetnym powodem do kulinarnych eksperymentów. Możemy obłożyć je czym tylko chcemy. Popularną i zdrową alternatywą jest sałata, pomidor czy ogórek. Możemy użyć jednak wielu innych smacznych warzyw.
Kanapka może być na przykład z twarożkiem, posypana szczypiorkiem lub drobno pokrojoną rzodkiewką. Lekko doprawiona pieprzem i szczyptą soli. Świetnym pomysłem jest kanapka z niskotłuszczową mozzarellą, sałatą, pomidorem i kiełkami. Proponujemy również stworzenie własnej pasty jajecznej, rybnej czy własnego, domowego pasztetu. Takie domowe produkty wiele różnią się od tych gotowych w sklepie. Nie zawierają one chemii, są w stu procentach naturalne i zdrowe. Kanapka może oczywiście też być przygotowana na słodko. Dobrą propozycją jest kanapka z twarożkiem słodzonym naturalnym miodem.
Tortilla jako opcja śniadaniowa
Tortilla jest uważana przez wiele osób jako niezdrowy fast food. Prawdą jest, że te podawane w restauracjach niestety nie są pełnowartościową przekąską. Jednak gdy zrobimy je sami w domu, mogą zachwycić smakiem i witaminami. Polecamy wyszukanie w sklepie tortilli żytniej, bez chemii w składzie lub upieczenie własnej, domowej gdy pozwoli nam na to czas. Na drugie śniadanie wybieramy tortillę z grillowanym kurczakiem, sałatą, pomidorem, oliwkami, ogórkiem, papryką. Możemy użyć takich warzyw jakie przyjdą nam do głowy.
Oczywiście jeśli brakuje nam czasu, możemy przygotować też taką tortillę ze zdrową szynką z indyka lub kurczaka i warzywami. Jednak pozostaje pytanie: co z sosem? Przecież nikt nie jada tortilli na sucho. Oczywiście, bez sosu się nie obejdzie. Możesz przygotować zdrowy, domowy sos czosnkowy. Wystarczy jogurt naturalny, grecki, sól, pieprz i oczywiście kilka przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. Możemy przygotować też sos pomidorowy, najlepiej nie z ketchupu, a świeżych pomidorów, które wystarczy zblendować lub mocno zgnieść widelcem i doprawić ziołami np. bazylią, oregano, z dodatkiem papryki ostrej.
Sałatka warzywna z domowymi sosami
Trzecią opcją na zdrowe, drugie śniadanie jest przygotowanie surówki. Oczywiście jeśli mamy możliwość zabrania ze sobą pudełeczka do pracy. Wystarczy sałata, pomidor, oliwki, ogórek i na przykład zgrillowana pierś z kurczaka. Do takiej sałatki, możemy zrobić domowy sos winegret z oliwy lub wykorzystać przepis na sos czosnkowy lub pomidorowy, podany powyżej. Świetnym dodatkiem do sałatki jest też tuńczyk z puszki lub jajko na twardo.
Smaczne i zdrowe mini pizze
Jeśli nasze dziecko nie jest chętnie na zabieranie ze sobą do szkoły kanapek czy sałatki, mamy świetny sposób na drugie, szkolne śniadanie. Domowa mini pizza, taka jak w szkole jednak o wiele zdrowsza i przynosząca naszemu dziecko porcję witamin na cały dzień. Oczywiście najzdrowsza jest taka upieczona na mące żytniej czy orkiszowej. Z serem żółtym, zdrową szynką z kurczaka lub indyka i oczywiście warzywami dobranymi indywidualnie. Nasze dziecko na pewno ucieszy się z takiej formy drugiego śniadania i chętnie spożyje je zamiast wyrzucać do kosza lub oddawać kolegom.
Batoniki owsiane z miodem i bakaliami
A co jeśli lubię jadać śniadanie na słodko? Nic straconego. Przecież możesz upiec w domu zdrowe batoniki owsiane. Mogą być z rodzynkami, orzechami, żurawiną. Oczywiście wiele różniące się od tych sprzedawanych w zwykłym sklepie. Twoje nie będą takie kaloryczne, bo zamiast używać dużej ilości cukru, możesz dosłodzić je zdrowym miodem. Dobrym sposobem jest dodanie do nich owoców np. banana drobno pokrojonego lub zgniecionego. Pozwoli to na połączenie się składników.
Rogaliki francuskie na słodko i słono
Kolejną słodką propozycją są francuskie rogaliki. W Sklepie jest dostępnych wiele produktów tego typu z marmoladą, z nadzieniem czekoladowym, orzechowym. Niestety tamte posiadają bardzo dużą ilość cukru, często syrop glukozowo-fruktozowy oraz dużo innych składników chemicznych znacznie szkodzących naszemu zdrowiu. Nasze domowe rogaliki francuskie są zdrową opcją. Mogą być upieczone z pokrojonym w plasterki jabłkiem, gruszką, z domowym dżemem. Dla zwolenników francuskich rogali, tych, którzy jednak nie lubią słodkiej wersji jest oczywiście też taka na słono. Rogale możemy przygotować z warzywami grillowanymi lub podpieczonymi, chudą wędliną czy też chudym serem. Smaczną opcją jest też ciasto francuskie ze szpinakiem, chudym serem fetą i czosnkiem.