Leczysz się sam? Ostrożnie

Niestety, w naszym kraju mamy do czynienia z jednym z największych wskaźników spożycia przeciwbólowych leków, dostępnych bez recepty, i to na skalę całej Europy. Tak, nie jest to żadna pomyłka.

rozne-leki-zdjecie

Bo ludzie dzisiaj myślą, że jak leki są dostępne bez recepty to możemy sobie absolutnie spokojnie, coś na kształt sięgania po takie preparaty jak po cukierki miętówki. Leki na ból głowy, takie jak Apap czy Ibuprom, dostępne bez recepty – ludzie naprawdę łykają nagminnie. Tymczasem trzeba sobie powiedzieć jasno, ze substancje czynne w tych lekach nie zawsze będą bez wpływu na nasz organizm.

Poza tym jeszcze trzeba się konkretnie bez cienia wątpliwości przyjrzeć temu, ze przyjmowanie każdego środka może się wiązać z działaniami niepożądanymi. Ale kto by się tam tym przejmował zważywszy na fakt, że nie czytamy w ogóle nawet ulotek od lekarstw. Trzeba tu sobie jasno powiedzieć – samowola w łykaniu leków nigdy nie będzie do niczego dobrego prowadzić, zaznacza przedstawiciel www.aptekapomocna24.pl. Bo możemy sobie zapewnić tylko większe problemy. Obciążyć wątrobę, nerki, spowodować poważne uszkodzenia czy wystąpienie naprawdę szkodliwych reakcji w zakresie funkcjonowania innych organów.

podzial-tabletek

Powiedzmy sobie jasno, tutaj nie ma miejsca na jakieś półśrodki i nie wiadomo jakie inne reakcje. Niewątpliwie rozsądek i konsultacja z lekarzem będą tutaj bardzo sensowną decyzją. Szczególnie, ze nawrotowe bóle – na przykład głowy, mogą zwiastować jakiś poważny problem z organizmem, taki którego nie da się wyleczyć lekiem OTC, czyli bez recepty. Tutaj trzeba mieć na uwadze jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. To, że coś mamy dostępne bez recepty, nie zwalnia nas z odpowiedzialnego podejścia do przyjmowania takiego leku. To znaczy – tutaj trzeba naprawdę mocno się zastanowić. Czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na bezmyślne ryzykowanie własnym zdrowiem, a czasem nawet życiem?

No właśnie, bo niestety tutaj nie mamy żadnej gwarancji, że takie samodzielne zabiegi mające na celu przyjmowanie przreciwbóli, będzie się wiązać z efektami. Może tu dochodzić do ryzykownych reakcji zdrowotnych, tu trzeba będzie sobie prawdę mocno wszystko poukładać. Nie ma się co tutaj oszukiwać – to, że leki i suplementy to ostatnio taki segment, który rozwija się drastycznie szybko. Ale nie oznacza to, że za tym rozwojem powinno iść ślepe pozbawione przemyślenia sięganie po wszystko,l co wpadnie nam w ręce.