Neuropsycholog – czym się zajmuje?

Mózg to kluczowy i niezwykle skomplikowany organ w ludzkim ciele fascynujący naukowców od wieków. Na przestrzeni lat powstało kilka dziedzin nauki próbujących z różnych stron przybliżyć jego działanie. Neuropsychologia jest połączeniem psychologii i neurologii. W praktyce bada ona związek między funkcjonowaniem mózgu a zachowaniem człowieka.

Zakres działania neuropsychologii.

Specjalista neuropsychologii zajmuje się najczęściej osobami, które z różnych przyczyn doznały uszkodzenia mózgu (wypadki, udary). Wiele takich sytuacji niestety diametralnie zmienia zachowanie i codzienne funkcjonowanie chorego. Neuropsycholog zajmuje się też osobami cierpiącymi na demencję, chorobę Alzhaimera i Aspergera, autyzm, choroby neuronów ruchowych i chromosomów płciowych, a nawet osobami nadpobudliwymi i z zaburzeniami uczenia się. Neuropsychologia bada jak takie fizyczne przyczyny wpływają na psychikę i funkcjonowanie człowieka, a w razie potrzeby pomaga poprawić jakość życia – https://marzennakrukpsycholog.pl/oferta/psychoterapia.

Jak wygląda wizyta i leczenie?

Zanim dowiemy się jak bardzo uraz lub choroba wpływają na nasze zachowanie i jak można rozwiązać te problemy musimy spotkać się z neurologiem kilka razy. Zazwyczaj są to dwie lub trzy wizyty trwające około godziny, umawiane w konkretnych odstępach. Podczas spotkań neuropsycholog przeprowadza wywiad, testy i zadania umożliwiające mu poznanie danego przypadku. Oceniając pamięć, uwagę, koncentrację, funkcje poznawcze, mowę, myślenie, zachowanie i procesy emocjonalno – motywacyjne neuropsycholog potrafi określić, które części mózgu zostały naruszone przez chorobę lub uraz. Na tej podstawie zleca operację, leczenie lub terapię. Ćwiczenia często skupiają się na zdolnościach poznawczych, refleksie, pamięci i wielokrotnych powtórzeniach konkretnych czynności, które tworzą w mózgu nowe połączenia.

Przydatność leczenia neuropsychologicznego.

Opinia neuropsychologa Toruń – pomaga określić czy nasze problemy mają podłoże faktycznie pochodzące z urazów lub choroby, czy może są kwestią czysto psychologiczną. Jest to kluczowe przy doborze sposobu leczenia, ale też często niezbędne przy określeniu stopnia inwalidztwa, sprawach sądowych czy orzecznictwa rentowego (ZUS). Neuropsychologia pozwala tez monitorować postępy leczenia i jego trafność. Dla wielu chorych jest to sposób na powrót do samodzielnego funkcjonowania, nauki lub prowadzenia pojazdów. Być może część takich efektów można uzyskać też innymi sposobami, jednak pomoc neuropsychologiczna pozwala zaoszczędzić czas, energię i pieniądze leczonego.