Rehabilitacja pooperacyjna jest określonym leczeniem fizjoterapeutycznym, które ma na celu jak najszybszy i najbardziej efektywny powrót pacjentów do aktywności fizycznej po różnorodnych zabiegach operacyjnych. Może dotyczyć leczenia po zabiegach takich jak: artroskopia stawu kolanowego, biodrowego, barkowego, plastykę, rekonstrukcję więzadeł i ścięgien, wszczepienie endoprotez w stawie kolanowym czy biodrowym, zabiegi dotyczące kręgosłupa np. artrodeza (stabilizacja usztywniająca po usuwaniu dysku), zespalanie kości, unieruchomienia typu gips.
Celem rehabilitacji pooperacyjnej jest zapobieganie negatywnym skutkom zabiegu tzn. występowania bólu, powstawania obrzęku, ograniczenia ruchu, osłabienia siły mięśni, powstawania zaników mięśniowych, występowania blizn. Rehabilitacja skupia się również na usprawnianiu uszkodzonych części ciała oraz przywróceniu prawidłowości w celu powrotu do codziennych czynności.
Ważną kwestią jest również rehabilitacja przedoperacyjna, która przygotowuje organizm do wykonania zabiegu. W tym przypadku stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające elastyczność i wytrzymałość mięśni, ćwiczenia czucia głębokiego. Rehabilitacja przedoperacyjna przyspiesza przebieg rehabilitacji po operacji, zwiększa efektywność oraz zapobiega powstawaniu negatywnych skutków pooperacyjnych.