Zdrowie – podstawowe rady

Mamy czasy, gdy wiedza i osiągnięcia w medycynie są na bardzo wysokim poziomie. Wciąż jednak spotyka się z sytuacjami, gdy ktoś bliski niespodziewanie choruje na serce, cukrzycę lub inne schorzenie. Jak zatem właściwie zadbać o stan zdrowia w XXI wieku? O czym pamiętać?

Statystyki dają nam dość dokładny obraz tego, w jakim stanie zdrowia jest obecnie człowiek. Nadal numerem jeden wśród przyczyn zgonów są choroby układu krwionośnego. Czyli choroby jak miażdżyca czy chore serce. Kolejne są nowotwory. Jest ich sporo rodzajów i są odpowiedzialne za setki tysięcy śmierci rocznie.

Nie zapominajmy też o przypadłościach cywilizacyjnych jak cukrzyca. Inny sposób życia i odżywiania sprawił, że ludzi zaczęły dręczyć inne przypadłości. Co ciekawe, wiele z nich nie występowało jeszcze kilkaset lat temu. Jednak cukier dodawany do wszystkiego, tłuste potrawy oraz zmieniony tryb życia (mniej aktywności, więcej siedzenia przed komputerem) sprawiły że cierpimy na różne choroby.
Z tego powodu jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Złe odżywianie się może prowadzić chorób układu krwionośnego czy otyłości. Ważne jest, by dieta człowieka była właściwie zbilansowana. Jeżeli jest to dla nas problem to dobrze pójść do lekarza dietetyka. Po przeprowadzeniu wywiadu ułoży on nam dietę dobraną do naszych potrzeb. Cechy typu grupa krwi czy płeć są ważne i wpływają na kształt ostatecznej diety.

Przy chorobach nowotworowych istotne jest jak najbardziej szybkie zdiagnozowanie choroby. Przez to leczenie ma najlepsze szanse na sukces. Przez to zaleca się cykliczne testowanie się u onkologa (przykład). Dzięki takim badaniom u onkologa możemy na szybkie zdiagnozowanie raka i podjęcie leczenia. Warto poczytać jak ciężko jest wyleczyć raka w ostatnim stadium. Przez to badania, mammografia i pozostałe badania są tak zalecane.

owoce-zdrowieDieta czy kontrole są ważne, ale pamiętajmy że istotny jest sposób jak żyjemy. Czy uprawiamy sport? Czy dbamy o odpoczynek? Takie rzeczy jak stres czy brak aktywności mają bardzo duży wpływ na samopoczucie i zdrowie. Jest sporo prac naukowych, które udowadniają że nawet pół godziny ćwiczeń dziennie ma zauważalny wpływ na obniżenie zachorowań. Nie trzeba od razu iść na siłownię. Już najprostsze ćwiczenia jak bieganie czy jazda na rowerze to dobry początek.

Pamiętajmy, że dużo zależy od nas. Niektórzy myślą że to zależy od genetyki. W niektórych przypadkach tak. Ale bardzo często sami pomagamy chorobom przez złą dietę czy brak sportu. Warto to przemyśleć.