Amol — jak działa i kiedy się go stosuje?

            Amol obecnie należy do kategorii najczęściej stosowanych leków ziołowych, zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Preparat ten może pomagać w przypadku bólów głowy, przeziębienia, kataru lub nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych. Amol jest alkoholowym roztworem mieszaniny olejków eterycznych i metanolu, dobroczynnie wpływającym na stan zdrowia człowieka. Do jego głównych składników należą metanol, olejek cytrynowy, olejek cynamonowy, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy, olejek cytronelowy, olejek goździkowy oraz mieszaninę etanolu 96% i wody.

Zastosowanie

            Amol to lek o wielu zastosowaniach, który można wykorzystywać do inhalacji, zastosowania zewnętrznego oraz zastosowania wewnętrznego. Inhalacja tym specyfikiem opiera się o wkropienie piętnastu kropel preparatu do gorącej wody i wdychaniu oparów. Dla jeszcze lepszych efektów można wykonać tak zwaną parówkę, czyli pokryć głowę i gorącą miskę z roztworem ręcznikiem tak, aby odciąć odpływ oparów. W takim wypadku należy jednak pamiętać o tym, że bardzo łatwo można się oparzyć i trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie zewnętrzne, warto użyć preparatu aby złagodzić bóle mięśni, bóle kostne oraz bóle stawów. Dodatkowo Amol łagodzi ból głowy. W celu zastosowania zewnętrznego zależy nanieść trochę produktu na wacik i wetrzeć w źródło bólu. Zastosowanie wewnętrzne bywa najbardziej skuteczne w przypadku bólu gardła czy dolegliwościach trawiennych oraz działa rozkurczowo. Stosując Amol wewnętrznie należy dodać 15-30 kropli do wody lub herbaty i, w zależności od dolegliwości, wypić lub wykonać płukankę. (https://www.apteka-rozana.eu/skora.html)

butelka

Przeciwskazania

            Przeciwwskazaniem do stosowania Amolu może być nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Dodatkowo nie należy stosować Amolu u dzieci poniżej dwunastego roku życia. Dodatkowo preparatu nie wolno stosować w przypadku cierpienia na choroby, takie jak astma oskrzelowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie wątroby czy uzależnienie od alkoholu (choroba alkoholowa). Również kobiety w ciąży powinny wystrzegać się wewnętrznego stosowania Amolu, a wszystko to ze względu na dużą zawartość alkoholu. 

tabletki

Zalety

            Amol to wspaniały i wielofunkcyjny preparat dla wszystkich tych, którzy uwielbiają delikatne chemicznie ale wciąż skuteczne rozwiązania. Inhalacja lub płukanie gardła preparatem może przynieść ulgę w przypadku objawów przeziębienia, a sam Amol nawilża oraz oczyszcza w sposób mechaniczny błonę śluzową nosa i gardła. Dodatkowo sekretolityczne terpeny zawarte w dodanych olejkach eterycznych mogą pobudzać gruczoły śluzowe, zapobiegając powstawaniu chorób nieżytowych układu oddechowego. Dodatkowo wszystkie olejki eteryczne, które wchodzą w skład preparatu są przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, antyseptyczne oraz pobudzają trawienie. Ich dodatkową zaletą jest działanie uspokajające, żółciopędne oraz rozkurczowe. Apteka Różana