Cudowne właściwości herbaty gen mai cha

Dawniej, bez rozwoju farmakologii i dzisiejszej wiedzy medycznej, ludzie przekazywali sobie tradycyjne sposoby, na walkę ze schorzeniami i utrzymaniem dobrego zdrowia. Dziś, kiedy jesteśmy świadomi wszechobecnie występujących konserwantów, polepszaczy smaku i tak zwanej „chemii”, zaczynamy interesować się dobrodziejstwami natury i mądrością przodków, z różnych stron świata. Wiele osób znajduje ratunek, w dobroczynnej mocy naparów, ziół i herbat. Kryją w sobie, wiele cudownych właściwości, a ich regularne picie pozwala minimalizować ryzyko wielu chorób. Wśród nich, znajduje się również herbata gen mai cha.

Co to jest herbata gen mai cha?

Gen mai cha to tradycyjna japońska odmiana herbaty, w której skład wchodzi zielona herbata typu bancha, z dodatkiem prażonego ryżu. Liście zielonej herbaty, wchodzące w skład gen mai cha, suszy się świeżo po zerwaniu, jeszcze zanim zdąża się utlenić, co nadaje jej wyjątkowych właściwości. W dodatku, jest to herbata późnego zbioru, której liście zrywa się dopiero późnym latem i jesienią. Gen mai cha możemy znaleźć w sieci, także pod nazwą „popcorn tea”, chodź nie o kukurydze tu chodzi, ale o prażony ryż właśnie. 

Walory smakowe herbaty gen mai cha

Jest to herbata bardzo delikatna, o złoto-zielonym kolorze. Ma słodkawy posmak i pieczony aromat, a także nutę orzechową. Jej napar jest bardzo orzeźwiający. Można pić ją samodzielnie, w chwili relaksu, ale świetnie pasuje też do posiłków. Ma średnią zawartość kofeiny.

Jakie właściwości ma herbata gen mai cha?

Przede wszystkim wspomaga ona układ trawienny, dlatego wiele osób decyduje się na nią do posiłku. Wykazuje także działanie oczyszczające, dlatego buddyjscy mnisi często spożywali właśnie tę odmianę herbaty, podczas długich postów. Gen mai cha wspomaga układ krwionośny, minimalizując ryzyko zawału, zatorów żył, niweluje miażdżyce, obniża poziom złego cholesterolu. Ze względu na bogate źródło antyoksydantów – poleca się ją osobom, chcącym zachować piękny wygląd skóry. Jest też nieoceniona, w profilaktyce przeciwnowotworowej. Obecność prażonego ryżu, podnosi zawartość witaminy B i F, dlatego herbatka ta wpływa pozytywnie na redukcję stresu

Jak należy ją parzyć?

Herbatę gen mai cha przygotowujemy tak, jak inne zielone herbaty. Wystarczy zalać ją wodą, o temperaturze do 80 stopni, ponieważ zbyt wysoka temperatura wydobędzie gorycz z herbaty i może nie być już tak smaczna. Jedna łyżeczka suszu na filiżankę herbaty, to odpowiednia ilość. Teraz trzeba poczekać do 3 minut, a następnie odcedzić napar. Co ważne, tego samego suszu można użyć ponownie, wydłużając tylko czas parzenia.