Czym tak naprawdę jest akupunktura?

Alternatywne metody leczenia przeżywają istny renesans. Zaufanie pacjentów rośnie z roku na rok, a w konsekwencji kliniki alternatywne rosną niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Za jedną z najbardziej popularnych metod leczenia niekonwencjonalnego uchodzi współcześnie akupunktura znana jeszcze z doby starożytności. Czy tytułowa forma leczenia jest skuteczna? Na czym polega jej fenomen? Na te i wiele innych pytań postanowiliśmy odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.

Akupunktura – definicja

Akupunktura zgodnie z definicją stanowi technikę leczenia wywodzącą się z Dalekiego Wschodu. Jej geneza się krajów takich jak Chiny, Japonia oraz Mongolia. To właśnie w tychże krajach tytułowa forma leczenia uchodzi za uzupełnienie technik konwencjonalnych. Mimo, iż oficjalnie nie ma naukowych dowodów na jej efektywność, to w praktyce analizy badań klinicznych wykazują silną stronniczość. Dowodem jest rosnąca liczba pacjentów – zwłaszcza w wysoko rozwiniętych krajach zachodnich.
Akupunktura nazywana również termopunkturą jest metodą polegającą na stymulowaniu akupunktów, czyli miejsc na skórze, bądź tkance podskórnej oraz innych częściach ciała. Owa czynność stymulowania odbywa się przy zastosowaniu metalowych igieł, które to w zgodzie z mitologią dalekowschodnią mają na celu udrażnianie meridian – innymi słowy kanałów energetycznych. W konsekwencji owa forma leczenia pobudza krążenie krwi oraz wzmacnia energię.

aku2

Skutki stosowania akupunktury

Opinie dotyczące efektywności tytułowej techniki leczenia są nader skrajne. Duża część specjalistów uważa akupunkturę za pseudonaukową formę leczenia. Dzieje się tak za sprawą braku istnienia dowodów naukowych. Pomijając wspomniane kontrowersje warto skupić się na opinii pacjentów, którzy najczęściej wymieniają następujące skutki akupunktury :
– naprawa tkanki oraz łagodzenie bólu
– pobudzanie układu krwionośnego
– przywracanie równowagi fizjologicznej ciała
– wzmocnienie funkcji układu immunologicznego

Polecany sklep: Albert Fresh

Historia akupunktury

Historii akupunktury możemy doszukiwać się już w epoce kamienia. Ciekawostkę stanowi fakt, iż na początku stosowania tytułowej metody wykorzystywano noże tworzone z kamienia. Te z czasem przybierały coraz bardziej wąskie gabaryty, aż stały się czymś na kształt igieł. Kamienne narzędzia z biegiem lat zostały wyparte, a ich miejsce zajęły igły kreowane z kości zwierząt oraz bambusa. Dowodem na stosowanie tego rodzaju przyrządów jest znalezienie ich w Mongolii przez tamtejszych archeologów. Akupunktura przez setki lat stanowiła tradycyjną metodę leczenia wielu schorzeń. Dopiero w roku 1911 na skutek zawędrowania technik zachodnich do krajów Dalekiego Wschodu zaczęła tracić ona na wartości, a co za tym idzie – popularności. Współczesny trend leczenia niekonwencjonalnego sprawia, że akupunktura przeżywa swój renesans.
Więcej na temat akupunktury:
https://www.allecco.pl/banki-bezogniowe-gumowe-akupunkturowe-4-szt.html