Dlaczego warto pić herbatę z lipy?

Używana od wieków jako remedium na przeziębienia cieszy się niesłabnącą popularnością. Lipa – królowa polskich drzew. Powszechnie jest znana jako surowiec do produkcji leczniczych naparów i syropów, które pomagają w przeziębieniach i bólach gardła. Najczęściej spożywa się ją w postaci herbaty. Sprawdź, dlaczego warto stosować lipę i jakie ma właściwości.

Lipa – zadziwiające właściwości

Bogaty skład rośliny i cenne witaminy charakteryzują lipę jako surowiec o szerokim spectrum działania. Jest przyjacielem człowieka, ponieważ kwiatostany zawierają wiele prozdrowotnych substancji i korzystnie wpływają na organizm. Herbata z lipy dostarcza ciału witaminy: C i PP. Flawonoidy i fitosterole działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, a garbniki i śluzy obniżają ciśnienie i chronią ścianki naczyń krwionośnych. Pijąc napary z lipy, dostarczasz sobie sporo soli mineralnych i kwasów organicznych.

Herbata z lipy – sposób na przeziębienie

Śmiało można powiedzieć, że lipa to wyjątkowy lek na przeziębienie. Jest tak samo skuteczna, jak preparat syntetyczny. To dlatego, że zawiera rutynę i sporo witaminy C. Ma silne działanie przeciwwirusowe i wzmacnia cały układ odpornościowy. Wykazuje też działanie przeciwalergiczne i zapobiega chorobom układu oddechowego. Jest pomocna w bólach gardła, ponieważ dzięki niej błony śluzowe uzyskują dodatkową ochronę. To skuteczny pogromca wolnych rodników, które odpowiadają za wszelkie infekcje i niezwykle silny antyoksydant.

Lipa jako środek uspokajający

Napar z lipy sprawdza się dobrze jako dodatek do kąpieli. Lipa ma wtedy działanie kojące i wyciszające. Osobom starszym ułatwia zasypianie. Picie naparów zmniejsza nerwowość i jest zalecane w stanach napięcia, przed ważnym egzaminem lub spotkaniem. Lipa nadaje się dla osób, które charakteryzuje silna nadpobudliwość. Łagodzi objawy depresji i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Lipa dobra na ból brzucha

Roślina ma działanie rozkurczające i przeciwbólowe, ponieważ zmniejsza napięcie mięśni gładkich. Herbatki z lipy pomagają przy dolegliwościach żołądkowych, trawiennych i metabolicznych. Lipa zwiększa wydzielanie żółci i soków trawiennych, co poprawia proces trawienia. Wzmacnia układ pokarmowy oraz chroni delikatne ścianki żołądka, ponieważ zawarte w niej substancje śluzowe uszczelniają ten narząd.

Okłady z lipy

Lipa działa nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. To wspaniały kosmetyk, który opóźnia starzenie się skóry i czyni ja bardziej napiętą i elastyczną. To dlatego, że lipa jest niezawodna w zwalczaniu wolnych rodników. Warto nią przemywać cerę trądzikową i ze skłonnością do podrażnień, ponieważ ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne.Okłady z lipy wspomagają proces gojenia się ran i koją wszelkie skórne zaczerwienienia.

Picie herbaty z lipy jest wciąż popularne i zdrowe. To naturalny substytut leków, który w ogóle nie szkodzi, a pomaga na wiele dolegliwości. Poza tym lipa jest smaczna i przyjemna w smaku. Warto ją pić codziennie, zamiast jednej filiżanki zwykłej herbaty.