Tran pod lupą – który rodzaj wybrać?

Tran to jeden z kluczowych suplementów diety. Jego popularność przybyła do naszego kraju ze Skandynawii. W krajach takich jak Finlandia, czy Norwegia tran stanowi uzupełnienie codziennego menu. Ogromna popularność tytułowego suplementu dotyczy także Islandii – w tym niewielkim kraju, który ostatnio słynie z piłki nożnej miłośników tranu jest wielu. Jednak każdy z nich wybiera inny wariant. Jakie rodzaje tranu wyróżniamy? Czym się one od siebie różnią i wreszcie – jakie właściwości posiada tran? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym tak naprawdę jest tran?

Tran jest ciekłym tłuszczem otrzymywanym z ryb z rodziny dorszowatych – głównie dorsza atlantyckiego. Głównym celem stosowania tranu jest zwiększenie odporności organizmu. Wszystko za sprawą wielu cennych właściwości tytułowego specyfiku. Tran zawiera m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA), dokazaheksaenowy (DHA) oraz witaminy – A i D3. Bardzo często tran bywa mylony z olejem z wątroby rekina, bądź innych ryb spoza dorszowatych, co nie oznacza, że inne warianty są pozbawione cennych wartości odżywczych.

Skład to podstawa

Podczas wyboru tranu pierwszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest jego skład. Kluczowym składnikiem jest oczywiście źródło z jakiego pozyskano tran do przygotowania preparatu. W takich sytuacjach zazwyczaj spotykamy się z frazą „olej z wątroby ryb dorszowatych” – często skonkretyzowanym określeniem gatunku ryby, choć zdarza się, że informacje zawarte na ulotce, bądź opakowaniu są uogólnione (np. olej z wątroby ryb). W takich sytuacjach wiarygodność wysokiej jakości produktu jest wątpliwa, dlatego specjaliści zalecają omijanie ich szerokim łukiem.

Ważnym kryterium związanym ze składem preparatu jest także zawartość oleju w przeliczeniu na pojedynczą kapsułkę. Cwani producenci bardzo często podają zawartość oleju wątrobowego przeliczając ją na porcję dobową (ilość kapsułek stosowanych w 24h), co kreuje pozorne poczucie większej ilości źródła preparatu.  Analizując skład produktu nie walno zapominać o optymalnej zawartości kwasów DHA i EPA odpowiedzialnych za kluczowe właściwości prozdrowotne. Ważną informacją jest także zawartość witamin oraz ich rodzaj w produkcie.

Tran można nabyć w różnych formach jak:

Uwaga na toksyny!

Na zakończenie analizy tranu należy zwrócić uwagę na zawartość toksyn w składzie. Pośród najpopularniejszych warto podkreślić występowanie metali ciężkich w postaci rtęci, kadmu, czy też ołowiu. W preparacie bardzo często znajduje się także zanieczyszczenie zwane dioksyną.  Choć Unia Europejska wyznacza górne granice zawartości substancji szkodliwych, to znacznie rozsądniej wybierać te z możliwie jak najmniejszą ilością. Oczywiście są one nieco droższe, ale wówczas mamy pewność, że nie zaszkodzą naszemu organizmowi.

Fajne rowery dostępne pod adresem:

https://mistralsport.pl/rowery.html